Plaże i kąpieliska na Azorach – dobre praktyki na lato 2020

with Brak komentarzy
Poleć innym:

Ostatnia aktualizacja: 2020-06-10. Autor: Milena

Azory otoczone są oceanem, a Azorczycy kochają ocean. Nic dziwnego, że latem plaże i kąpieliska na Azorach gromadzą większe tłumy niż niejedna posezonowa wyprzedaż. Tu latem żyje się wodą – po prostu.

A że mamy sytuację, jaką mamy, dużo mądrych osób głowiło się nad tegorocznym sezonem kąpielowym. Jak sprawić, żeby korzystanie z plaż i kąpielisk było bezpieczne, a ryzyko rozwoju pandemii – minimalne. Nie ma dowodów naukowych na to, że wirus SARS-CoV-2 żyje w wodzie morskiej, na piasku lub na powierzchni skał. Mimo to, opracowano zestaw dobrych praktyk do wdrożenia na plażach i kąpieliskach na Azorach.

Pobierz e-book „Azory – co zobaczyć na środku Atlantyku”

Wybierasz się na Azory? Chcesz wiedzieć, co warto zobaczyć na każdej z wysp?
Pobierz bezpłatny e-book!

Pobierając e-book, wyrażasz zgodę na zapis na newsletter Mileny Dąbrowskiej, a tym samym na otrzymywanie maili dotyczących Azorów oraz nowości, produktów i usług Mileny Dąbrowskiej. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać. Szczegóły dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.

To read an English version of this article click HERE.

Co się składa na dobre praktyki na plażach i kąpieliskach na Azorach?

Ogólne dobre praktyki

Ogólne dobre praktyki, czyli dobre praktyki obowiązujące wszędzie. Czytaj: etykieta oddechowa (jak kaszlemy lub kichamy, to w rękaw, a nie w twarz rozmówcy), częste mycie i dezynfekowanie rąk, używanie maseczek wtedy, kiedy to konieczne (np. kiedy idziecie do baru na plaży), dezynfekcja przestrzeni i powierzchni (o tę akurat będą się martwić zarządcy kąpieliska, nie Wy).

Odpowiednie odległości

Odległości pomiędzy parasolami słonecznymi powinny wynosić co najmniej 3 metry, a pomiędzy osobami – 1,5 metra (chyba że osoby należą do tej samej grupy). Odległości należy zachowywać również w wodzie. Żegnajcie, krople słonej wody wpadające do oczu tylko dlatego, że ktoś płynący obok bardzo chlapie!

Aktywności sportowe na plażach i kąpieliskach zabronione

Aktywności sportowe i wszelkie inne aktywności, które mogą prowadzić do kontaktu lub zmniejszenia dystansu pomiędzy osobami, są na plażach i kąpieliskach na Azorach zabronione.

Lekcje surfingu i innych sportów wodnych są dozwolone pod warunkiem, że na jednego instruktora nie przypada więcej niż 5 uczniów i że wszyscy zachowują odległości min. 1,5 m.

Indywidualne sporty wodne są dozwolone, ale obowiązują w nich dystans min. 1,5 m (w końcu indywidualne to indywidualne!) i wymienione wyżej ogólne dobre praktyki.

Korytarze ruchu

Plaże i kąpieliska na Azorach są zwykle małe. Jednak na tych, których to możliwe, czyli na większych, zobaczycie osobne wejścia i wyjścia, i korytarze ruchu. Może się zdarzyć, że jeśli plaża ma jedno wejście, wówczas zostanie ono podzielone na dwa kierunki ruchu. Jak na ulicy. A jeśli i na to nie ma miejsca, na tym odcinku będziecie musieli założyć maseczkę.

Korytarze ruchu, kiedy tylko to możliwe, będą też obowiązywały do barów przy plaży / kąpielisku i do sanitariatów.

Higiena rąk

Na plażach i kąpieliskach na Azorach znajdziecie w tym roku żele do dezynfekcji rąk i mydło w płynie do mycia rąk (choć mydło to akurat nie tylko w tym roku). Używajcie ich. Możecie też być pewni, że łazienki i toalety będą sprzątane jeszcze częściej niż do tej pory. Jeśli w danym miejscu nie ma możliwości regularnego mycia i odkażania powierzchni, sanitariaty będą zamknięte.

Informacja o zagęszczeniu plaży lub kąpieliska

Na wielu plażach i kąpieliskach na Azorach zobaczycie w tym roku dodatkowe flagi. Będą one informować o zagęszczeniu w danym miejscu. Forma informowania o zagęszczeniu nie jest narzucona, ale flagi są mocno prawdopodobnym rozwiązaniem. Możliwe, że będą zielone, żółte i czerwone, podobnie jak w Portugalii kontynentalnej. Każda plaża lub kąpielisko ma jednak możliwość zastosowania własnego oznakowania.

Krótki pobyt

I informacja trochę mniej radosna. Jako że liczne plaże i kąpieliska na Azorach są, mówiąc wprost, bardzo małe, możecie zostać poproszeni o krótszy niż standardowo pobyt. Nikt Was siłą nie wyrzuci z plaży, ale chodzi o dobre maniery. O to, żeby wszyscy mieli szansę skorzystać z kąpieliska.
I tutaj moja wskazówka. Na Azorach tylko 20% plaż jest piaszczystych, ale za to są one zazwyczaj większe niż naturalne baseny skalne czy wycementowane kąpieliska. Jeśli macie ochotę na dzień nad wodą, po prostu wybierzcie plażę piaszczystą (oczywiście jeśli na wyspie, którą odwiedzacie, taka istnieje). Na niej będziecie mogli wylegiwać się o wiele dłużej!

75 kąpielisk na Azorach

Na Azorach w tym roku możecie wybierać spośród 75 strzeżonych plaż i kąpielisk. Jakość wody jest na nich regularnie sprawdzana, regularnie będzie też badany piasek. Prewencyjnie. Sezon kąpielowy na każdej z nich jest nieco inny. Najdłużej pod okiem ratownika będzie można pływać na Ilhéu de Vila Franca do Campo – aż do 14 października.

Cieszcie się kąpielami wodnymi i słonecznymi

Jesteśmy odpowiedzialni za siebie i za siebie nawzajem. Cieszmy się więc kąpielami oceanicznymi i słonecznymi, bo warto. Byle wszystko z głową. Ale się cieszcie. Oceanu na Azorach wystarczy dla nas wszystkich!


Azory, Terceira, plaże i kąpieliska na Azorach, beaches and bathing areas in the Azores, Quatro Ribeiras, beach, bathing area, plaża, kąpielisko

Źródło informacji: strona Rządu Regionalnego Azorów


Poleć innym: