Koronawirus na Azorach – wychodzimy z pandemii

with Brak komentarzy
Poleć innym:

Ostatnia aktualizacja: 2020-05-28. Autor: Milena

Koronawirus na Azorach powoli odchodzi do przeszłości. Powoli. Informuję o tym na bieżąco na Facebooku i na Instagramie. Teraz mam dla Was ważne informacje dotyczące lotów na Azory i procedur po przylocie.

Ale po kolei.

Plan Azorów dotyczący turystyki jest taki, żeby najpierw otwierać się na turystykę wewnątrz archipelagu, później – na turystykę krajową (Portugalia kontynentalna i Madera), a na koniec na turystykę międzynarodową. Na razie jednak nie ma żadnych oficjalnych dat. Wszystko jest ustalane na bieżąco.

To read an English version of this article click HERE.

W tym momencie większość lotów na wyspy jest zawieszona.

Poza cargo i sytuacjami krytycznymi.

Kilka razy w tygodniu jedynie TAP lata na São Miguel i na Terceirę. Planowane jest jednak wznowienie niektórych połączeń lotniczych w niedługim czasie:

  • Ryanair wznawia część lotów od lipca 2020 r. Wśród tych połączeń są loty z Porto i Lizbony na Terceirę i na São Miguel.
  • Portugalskie linie lotnicze TAP wznawiają regularne loty na Terceirę od połowy czerwca i na São Miguel od lipca.
  • SATA (Azorskie linie lotnicze) ma zawieszone loty na Azory do końca maja. Loty z Toronto, Bostonu, Prai (Wyspy Zielonego Przylądka) i Frankfurtu pozostają zawieszone do 14 czerwca.
koronawirus na Azorach, coronavirus in the Azores, coronavirus, koronawirus, Contendas

Do tej pory obowiązywała po przylocie na Azory kwarantanna.

Ale została zniesiona. Najlepsza ochrona Azorów przed pandemią została zniesiona przez czyjąś… niewygodę… Dotknęło to nie tylko mnie, ale i tysiące innych mieszkańców Azorów. Pisałam o tym TUTAJ. Ale zostawiając emocje, a wracając do konkretów:

Od dziś obowiązkowa kwarantanna po przylocie na Azory nie obowiązuje.

Od dziś na São Miguel i na Terceirze, czyli na wyspach z bezpośrednimi zagranicznymi połączeniami lotniczymi, obowiązuje za to stan klęski żywiołowej. (Do tej pory stan klęski żywiołowej obowiązywał w Portugalii kontynentalnej, ale nie na Azorach. Zmiany nastąpiły w wyniku likwidacji obowiązkowej kwarantanny).

W miejsce kwarantanny wprowadzono nowe, mniej skuteczne, ale też rozsądne rozwiązanie. Każda osoba, która przylatuje na São Miguel lub na Terceirę, ma do wyboru jedną z czterech opcji:

1) Przedstawić pisemne potwierdzenie z certyfikowanego laboratorium, że nie jest się zarażonym SARS-CoV-2. Testy powinny zostać wykonane w ciągu 72h przed wylotem. Jeśli osoba zostaje na wyspach 7 dni lub dłużej, jest zobowiązana w 5. i 13. dniu po pierwotnym teście skontaktować się z placówką zdrowotną w gminie, w której przebywa, i wykonać na miejscu dodatkowe testy.

2) Przebadać się na obecność SARS-CoV-2 zaraz po przylocie i udać się na obowiązkową izolację do wyznaczonego hotelu aż do otrzymania wyniku negatywnego testu. Czas oczekiwania na wynik testu może wynosić max 48h. Jeśli osoba zostaje na wyspach 7 dni lub dłużej, jest zobowiązana w 5. i 13. dniu po pierwotnym teście skontaktować się z placówką zdrowotną w gminie, w której przebywa, i wykonać na miejscu dodatkowe testy.

W pierwszej i drugiej opcji osoba musi pozostać w izolacji profilaktycznej w swoim domu lub wybranym hotelu, aż do wyników testu z 14. dnia.

3) Udać się na dobrowolną 14-dniową kwarantannę do wyznaczonego hotelu. Na koniec tego okresu zostanie przeprowadzony test na obecność SARS-CoV-2.

4) Wrócić do miejsca, z którego się wyleciało, lub przemieścić się w jakiekolwiek miejsce poza Azorami.

A co, jeśli…?

Jeśli testy na obecność SARS-CoV-2 dadzą wynik pozytywny, przedstawiciele lokalnej służby zdrowia zdecydują o dalszym postępowaniu.

Jeśli ktoś nie zastosuje się do powyższych wymagań lub przerwie dobrowolną kwarantannę lub izolację profilaktyczną, zostanie skierowany na przymusową 14-dniową kwarantannę do wskazanego hotelu, na własny koszt.

Azory są na przerwie

Jak wspominałam niejednokrotnie na Facebooku i Instagramie, system ochrony zdrowia na Azorach nie jest zbyt rozbudowany. Nawet nie na każdej wyspie jest szpital. Dlatego tutaj tak ważne jest to, żeby zapobiegać, a nie leczyć. Stąd te wszystkie restrykcje – żeby mieć pewność, że jest tu bezpiecznie i dla mieszkańców, i dla wszystkich, którzy zdecydują się odwiedzić ten zakątek raju.

Azory w tej chwili są na przerwie. Ale kiedy ją skończą, będą tu na Was czekać! Terceira, São Miguel, Flores, Corvo, Pico, São Jorge, Faial, Graciosa, Santa Maria – każda wyspa inna, każda wyjątkowa. Każda będzie czekać z otwartymi ramionami. Dajmy sobie jeszcze chwilę na powrót do jako takiej normalności – i do zobaczenia! 🙂


Azory, Serra do Cume, Azory - jaką wyspę wybrać, Azores, Azores - which island to go
Fot. Kate Negacz

Masz już plan, które wyspy odwiedzisz, kiedy Azory zakończą przerwę? Ten artykuł pomoże Ci poznać każdą z nich. Każda jest wyjątkowa, a Ty możesz wybrać tę, na myśl o której najszybciej zabije Ci serce! Przeczytaj artykuł „Azory – jakie wyspy wybrać”.

A jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o Azorach, napisz do mnie, chętnie pomogę!


Główne źródło informacji: strona Rządu Autonomicznego Regionu Azorów. Dokładna treść nowych regulacji TUTAJ.

Poleć innym: