Azory – darmowe loty inter-island

with Brak komentarzy
Poleć innym:

Ostatnia aktualizacja: 2021-11-22. Autor: Milena

UWAGA!

SATA zmieniła zasady i obecnie z darmowych lotów pomiędzy wyspami mogą korzystać wyłącznie rezydenci i studenci z Azorów lub studiujący na Azorach.

Szczegóły w Regulaminie.


Jeśli ktoś się wybiera na Azory i szpera po internecie, pewnie niejeden raz wpisał w wyszukiwarkę hasło „Azory darmowe loty”. Albo przynajmniej: „Azory tanie loty”.

W tym artykule powiem Wam, czym są darmowe loty pomiędzy wyspami udostępniane przez azorskie linie lotnicze, czyli Azores Airlines SATA. Wyjaśnię też, skąd się wzięły (wbrew pozorom to ważny punkt w tym temacie), jak działają i jak w razie potrzeby możecie z nich skorzystać.

To read an English version of this article click HERE.

Dawno, dawno temu… czyli jak powstały darmowe loty inter-island (po angielsku: inter-island connecting flights, po portugalsku: encaminhamentos inter-ilhas).

W 2015 roku SATA (azorskie linie lotnicze, będące własnością rządu azorskiego) wprowadziła darmowe loty inter-island na Azorach. Była to odpowiedź na zmianę polityki lotów pomiędzy Portugalią kontynentalną a Azorami oraz pomiędzy Maderą i Azorami. Znacznie ograniczono bezpośrednie loty na mniejsze wyspy. Żeby wynagrodzić mieszkańcom takich wysp, jak np. Pico czy Faial, trudności w powrocie do domu, ustanowiono nową politykę lotów. Zgodnie z nią osoba wybierająca się docelowo np. na Flores, może kupić bilet na trasie np. Lizbona-Terceira i dostać darmowy przelot z Terceiry na Flores. Pod warunkiem, że na Terceirze nie spędzi więcej niż 24 godziny.


restrykcje, Azory, Serra do Cume, miradouro, view point, punkt widokowy, Azores, restrictions
Fot. Kate Negacz

Masz już plan, które wyspy na Azorach odwiedzisz? Ten artykuł pomoże Ci poznać każdą z nich. Każda jest wyjątkowa, a Ty możesz wybrać tę, na myśl o której najszybciej zabije Ci serce! Przeczytaj artykuł „Azory – jakie wyspy wybrać”.

A jeśli marzy Ci się podróż na Azory szyta na miarę, napisz do mnie, chętnie Ci taką przygotuję!


Dlaczego nie można spędzić na wyspie „przelotowej” więcej niż 24 godziny?

Przeczytajcie jeszcze raz powyższy akapit, a zrozumiecie. Darmowe loty inter-island zostały stworzone dla mieszkańców wysp, żeby wynagrodzić im brak regularnych bezpośrednich połączeń w ramach lotów wewnątrzkrajowych. Coś jakby polska kolej zlikwidowała niemal wszystkie bezpośrednie połączenia na trasie Warszawa-Poznań, ale dawała Wam darmowe przejazdy do Poznania z Bydgoszczy lub Łodzi. Pod jednym warunkiem – że od Waszego przyjazdu z Warszawy do Bydgoszczy lub Łodzi do wyjazdu do Poznania nie miną więcej niż 24 godziny. Bo przecież chodzi Wam de facto o dotarcie do Poznania, a nie o zwiedzanie dwóch miast „przelotowych”.

Oczywiście to świetne rozwiązanie, z którego Wy również możecie skorzystać. Na Azorach, rzecz jasna. Może nawet uda Wam się zwiedzić po drodze tę „Bydgoszcz czy Łódź”, którymi w większości przypadków będą Terceira lub São Miguel. Zaraz Wam dokładnie wytłumaczę, co i jak. Zależy mi jednak, żebyście podchodzili do tych lotów ze świadomością, dla kogo de facto zostały stworzone.

Jak działają darmowe loty inter-island?

Najprościej będzie to zobaczyć na przykładzie. Załóżmy, że chcecie odwiedzić Terceirę. W końcu kto by nie chciał? Ale widzicie, że na Terceirę są same drogie loty. W tym samym terminie znajdujecie jednak tanie loty na São Miguel. Kupujecie loty na São Miguel, a SATA „dostarcza” Was na Terceirę. (A jak już na niej jesteście to sprawdzacie, co warto na niej zobaczyć i jak rozłożyć sobie zwiedzanie na 4 dni.)

To w wielkim skrócie, bo w rzeczywistości jest to trochę bardziej skomplikowane. Ale do ogarnięcia!

To ja na Graciosie 🙂

Oto krótki przewodnik po darmowych lotach inter-island:

 1. Musicie lecieć na Azory z Portugalii kontynentalnej lub z Madery lub wylatywać z Azorów w tych kierunkach. Dowolną linią lotniczą.
 2. Musicie lecieć na „normalnym” bilecie. Żadne mile, prezenty itd. Musi to być standardowy, kupiony za Wasze ciężko zarobione pieniądze bilet. (Za te lekko zarobione ponoć też można.)
 3. Na wyspie „przesiadkowej” nie możecie spędzić więcej niż 24 godziny (czas liczy się od dotarcia na wyspę do wylotu z niej). Czytaj: stopover nie jest możliwy.
 4. Musicie mieć potwierdzenie pozostałych lotów, np. jeśli chcecie dostać przekierowanie z São Miguel na Pico, musicie mieć bilet np. z Lizbony na São Miguel – i w trakcie rezerwacji przekierowania, i później, przy kolejnym locie.
 5. Taki lot nie jest liczony jako lot z przesiadką – to dwa osobne loty. Oznacza to, że sami musicie odebrać swój bagaż z pierwszego lotu, a następnie ponownie go nadać. Z tego względu czas pomiędzy lotami powinien wynosić min. 90 minut.
 6. Z tego samego względu SATA nie ponosi odpowiedzialności, jeśli np. Wasz pierwszy lot ulegnie opóźnieniu i nie zdążycie na drugi. Będzie to traktowane jako no show. Nie zostaniecie wsadzeni do najbliższego samolotu w wybranym przez Was kierunku, będziecie musieli sami kupić normalny bilet. (W przypadku no show z Waszej winy – np. spóźnicie się na drugi samolot, bo za długo będziecie zajadać się miejscową rybą – możecie zostać obciążeni karą w wysokości 20 EUR.)
 7. Sytuacja wygląda podobnie, jeśli drugi lot zostanie odwołany ze względu na np. zbyt duży wiatr lub zbyt gęstą mgłę (częste zjawiska na Azorach). Jest to siła wyższa i SATA nie ma obowiązku przeniesienia Was na kolejny lot w wybranym przez Was kierunku. Zwłaszcza że na kolejnych lotach najprawdopodobniej już nie ma miejsc.
 8. Na pokładzie każdego samolotu są bowiem 2 miejsca przeznaczone dla osób korzystających z tego programu. Z wyjątkiem Corvo, gdzie przy każdym braku codziennego połączenia do każdego kolejnego dokładane jest jedno dodatkowe miejsce w ramach tego programu. Czytaj: jeśli w środę nie ma lotu na Corvo, to w czwartek będą dostępne 3 miejsca w ramach darmowych lotów inter-island.
 9. Ten program przeznaczony jest dla pojedynczych osób, nie dla całych grup. Każdą rezerwację robi się osobno.
 10. SATA wybiera, którym lotem polecicie dalej. Jeśli mają miejsca w innych lotach w okresie tych 24 godzin, możecie ew. poprosić o zmianę.
 11. Żeby dokonać rezerwacji, trzeba skontaktować się z azorskimi liniami SATA – bezpośrednio (przedstawiciel SATA, np. na lotnisku), telefonicznie (numer zawarty jest w regulaminie tego programu) lub przez formularz zgłoszeniowy na stronie programu.
 12. Możecie najpierw upewnić się, że znajdzie się dla Was miejsce w samolocie i je zabukować (osobiście lub telefonicznie), a dopiero później, w przeciągu 6 godzin, dokupić brakujący bilet z Portugalii kontynentalnej lub Madery i przesłać potwierdzenie do SATA.
 13. Po dokonaniu rezerwacji macie 72 godziny na wyemitowanie Waszego darmowego biletu. Jeśli tego nie zrobicie, zostanie on anulowany. Jeśli do Waszego wylotu zostało mniej niż 72 godziny, rezerwacja i wyemitowanie biletu muszą nastąpić jednocześnie.
 14. Rezerwacja obejmuje tylko bilet, nie obejmuje ewentualnych podatków nakładanych przez lotnisko, ubezpieczenia podróży ani rezerwacji konkretnego miejsca. Ale spokojnie – samoloty latające między wyspami są tak małe, że nie robi wielkiej różnicy, gdzie się siedzi. (Serio, to najmniejsze samoloty, którymi w życiu leciałam!)
 15. Azory są super i gdziekolwiek nie traficie, będzie super!


Żartuję, oczywiście ostatni punkt nie należy do warunków programu darmowych lotów inter-island. Jest jednak istotny w planowaniu podróży na Azory.

Każda wyspa na Azorach jest inna, każda ma swój specyficzny klimat, każda jest piękna. A więc odpowiedź na pytanie, czy warto się wybrać na Azory, brzmi zawsze: warto! A czy przemierzycie Atlantyk kajakiem jak Olek Doba, czy samolotem w ramach powyższego programu – pozostawiam do wyboru każdemu z Was. Tak czy inaczej, Azory czekają!

To przykładowy samolot SATA latający pomiędzy wyspami.
Poleć innym: